لیست موزه های کیش

موزه های کیش را بنا بر درخواست شما عزیزان، در این مطلب معرفی خواهیم کرد. خیلی از افراد کیش را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند. دلایلی همچون خرید و فروش آزاد تجاری، هتل های ساحلی، رستوران های متنوع و فعالیت های تفریحی فراوان، موجب محبوبیت این جزیره گشته است. یکی از مهم ترین جاهی دیدنی که هر فردی در سفر تفریحی برای دیدن انتخاب می کند موزه آن شهر است. موزه ها نشان دهنده قدمت، فرهنگ و تمدن هر شهری هستند. موزه های کیش جز جاذبه های مهم و گردشگر پذیر کیش هستند. قدمت چند نمونه از موزه های این شهر به هزاران سال پیش بر می گردد. در ادامه این محتوا شما را با این موزه ها آشنا می کنیم.

موزه مردم شناسی بومیان کیش

بیشتر افراد محلی جزیره، این موزه را تحت عنوان “خانه مردم شناسی کیش” می شناسند. در گذشته این خانه متعلق به یک تاجر مروارید اهل کیش بوده است که اکنون به موزه ای تبدیل شده که برای عموم آزاد است. در حدود ۲۰۰ سال پیش این خانه کاملاً به سبک معماری بومی جزیره ساخته شده است.

اما این خانه فقط یک اقامتگاه معمولی نبود؛ زیرا بسیاری از اهالی سفین در حین بزرگ شدن، در اینجا تحصیل کرده اند. کودکان در یکی از اتاق ها برای شرکت در آموزش های سنتی و قرائت قرآن جمع می شدند. این خانه خصوصاً برای ساکنان روستای تاریخی سفین دارای شایستگی ویژه ای است.

به نوعی، درهای این خانه اساساً برای کل محله باز بود زیرا این خانه به عنوان یک مدرسه برای کودکان خدمت می کرد. این خانه در سال ۱۳۳۳ توسط صاحب آن یعنی مرحوم حاج عبدالله بن شاهین اهدا و به موزه کیش تبدیل شد. این سرآغاز فرصتی خارق العاده برای ساکنان کیش بود تا فرهنگ محلی، تاریخ بی نظیر، سنت ها، معیشت و صنایع دستی خود را به نمایش و به اشتراک بگذارند.

ساختار این ملک را در کل می توان به ۱۵ بخش تقسیم کرد که شامل حیاط های مختلف با فضای باز، اتاق های استراحت فصلی، اتاق خواب های مخصوص مردان، آشپزخانه، کلاس درس، انواع مختلف انبارهای منحصر به فرد (مروارید، مرجان، خرما و غیره)، اتاق نگهداری ابزار ماهیگیری و… است. بنابراین در سفر به کیش انتخابی خود حتما توافق کنید که از این مکان بازدیدی داشته باشید.

نمایش آدرس موزه مردم شناسی بومیان کیش بر روی نقشه

موزه کاریز کیش

این کاریز یکی دیگر از موزه های کیش به شمار می رود. قنات های جزیره کیش در خلیج فارس به ۲۵۰۰ سال پیش باز می گردند. کاریز کیش آب آشامیدنی جزیره را تأمین می کرد که امروزه، با مساحت ۱۰ هزار متر مربع به یک شهر زیرزمینی شگفت انگیز تبدیل شده است. این مجتمع اکنون موزه کاریز کیش نامیده می شود. اکنون کاریز یک فصل استثنایی جدید برای همه دوستداران طبیعت است که می توانند به طور مستقیم از بزرگترین مجموعه مرجانی بازدید کنند. امکانات متنوعی دیگری از جمله مراکز اقامتی، رستوران، عکاسخانه و خرید در این موزه کیش دیده می شود.

 این شهر در عمق ۱۴ متری زیر زمین واقع شده است. سقف های آن هشت متر ارتفاع دارد و بیشتر آنها را فسیل ها، پوسته ها و مرجان ها پوشانده اند که قدمت آن ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال است. هرکدام شناسایی شده اند و همه آنها شناسنامه رسمی دارند. این تنها ساختاری است که دارای سقفی با پوسته های طبیعی و مرجانی است که فقط دو راه برای دیدن آن وجود دارد، یکی موزه های طبیعی مانند کاریز و دیگری غواصی در آب های آزاد. فسیل برخی حیوانات از جمله لاک پشتی ۵۷۰ میلیون ساله در این موزه نگداری می شود.

نمایش آدرس موزه کاریز کیش بر روی نقشه

منوی اصلی